Inne

Odsłon: 882

CNBA

Amatorskie rozgrywki w Łodzi zakończone

Do trzech razy sztuka – to powiedzenie idealnie sprawdziło się w przypadku drużyny Z Kimś. Trzeci finał z rzędu i w końcu podopieczni Adama Turanta mogą się cieszyć z upragnionego tytułu. Zacznijmy jednak od początku.

Z powodu m.in. obostrzeń związanych z pandemią, czterdziesta czwarta edycja CNBA była najdłuższą w historii (odkąd w jednym roku rozgrywane są dwie edycje). Rozpoczęła się na początku października, a zakończyła w ostatni piątek. Przyniosła także wiele ciekawych rozstrzygnięć i rekordów, a podsumowaniem zmagań zawodników był Wielki Finał Superligi.

Basket Squad razem z M-Stylem jest rekordzistą w liczbie tytułów mistrzowskich. Każdy z tych zespołów aż ośmiokrotnie stawał na najwyższym stopniu podium. Tym razem mieliśmy okazję być świadkami rewanżu za 41. edycję w której to zespół Marcina Michalskiego sięgnął po mistrzowskie pierścienie.

Lepiej mecz rozpoczęli doświadczeni gracze Basket Squadu – tuż po podrzucie sędziowskim Adrian Bednarczyk efektownie podał za plecami do Łukasza Sila, który zdobył pierwsze punkty w meczu. Przez kilka kolejnych minut drużyny miały problem ze zdobywaniem punktów. Waga meczu oraz emocje związane z finałem dały znać o sobie. Pierwszy celny kosz z gry dla Z Kimś autorstwa Adriana Kaczmarka padł z linii rzutów wolnych. Po pierwszej kwarcie na prowadzenie wyszli gracze Basket Squadu 21:18.
W przerwie między kwartami zostały przeprowadzone szybkie quizy z wiedzy o koszykówce, CNBA i partnerach rozgrywek. W nagrodę uczestnicy otrzymali kubki CNBA oraz książki i gadżety.
W drugich dziesięciu minutach Basket Squad powiększał przewagę, a Z Kimś nie mieli pomysłu na to, jak powstrzymać przeciwników trafiających z otwartych pozycji zza łuku. Na przerwę w lepszych humorach schodził Basket Squad wygrywając 43:32.

W przerwie między połowami odbył się konkurs rzutów z połowy o 500 zł, ufundowane przez Prezesa ligi. Pięć osób otrzymało szansę, aby zdobyć ten rzadki banknot. Większość rzutów była bliska celu, jednakże nikomu nie udało się zdobyć głównej nagrody. Po tych emocjach zawodnicy wrócili na parkiet.

W trzeciej kwarcie Basket Squad uzyskał przewagę 17 punktów i wydawało się, że finał Superligi jest już rozstrzygnięty. Tymczasem Z Kimś zaczęło nie tylko agresywniej bronić, ale także wymuszać faule przeciwników. Patryk Wal i Kacper Kramarz wchodzili agresywnie pod kosz, zdobywając punkty z gry lub z linii rzutów wolnych. Skuteczne kontry Z Kimś utrudniały przeciwnikom organizację gry w obronie. Dzięki temu trzecia kwarta skończyła się remisem 23:23.

Przed czwartą kwartą Basket Squad wygrywał jedenastoma punktami i zdawało się, że kontroluje zarówno tempo gry jak i kilkunastopunktowe prowadzenie. Jednakże wspomniany Kacper Kramarz oraz koledzy z zespołu nie odpuścili. Rzut za trzy punkty Sławomira Kalinowskiego pozwolił pozostać zespołowi w meczu. Na kilkanaście sekund do końca spotkania Kacper Kramarz przechwycił piłkę i zdobył dwa punkty. Do tego momentu to Basket Squad rozdawał karty, a Z Kimś prowadzili jedynie przez kilkanaście sekund w meczu. Po straconym koszu Marcin Michalski poprosił o przerwę na żądanie. Po niej Robert Kowalski celnie przymierzył z półdystansu na osiem sekund przed końcową syreną. Szybkie wznowienie zza linii końcowej, Kacper Kramarz wykonuje kilka kozłów i rozpoczynając dwutakt ze swojego pola obrony trafia nieprawdopodobny rzut na zwycięstwo! W ten oto sposób Z Kimś pokonują Basket Squad 79:76 i pierwszy raz w swojej historii zostają mistrzami Superligi CNBA!

MVP spotkania został Kacper Kramarz, który nie tylko był najlepszym punktującym meczu (36 punktów), ale także zdobył zwycięskie punkty rzutem, o którym będą opowiadać kolejne pokolenia.

Po Wielkim Finale Superligi rozpoczęła się Ceremonia Wręczenia Nagród dla wyróżniających się zawodników i mistrzów wszystkich lig. Oto lista nagrodzonych: