Rozgrywki

Odsłon: 1576

Piotr Ciesielski

Ruszają dzieciaki - przypominamy zasady

W weekend 5-6 listopada rozpoczynają się rozgrywki sezonu 2022/2023 w cyklach dziecięcych (U11 i U12). Przypominamy najważniejsze różnice w przepisach gry w tych kategoriach.

Szczegółowe zasady gry w cyklach dziecięcych (U11 i U12) nie zmieniły się w porównaniu do poprzedniego sezonu. Pełny plik - załącznik do Regulaminu Zawodów ŁZKosz, można znaleźć TUTAJ.

Zachęcamy również do lektury i zapisania sobie na dysku / w telefonach pliku "ŚCIĄGA", przygotowanego przez Wydział Rozgrywek ŁZKosz, gdzie znaleźć można najważniejsze różnice pomiędzy poszczególnymi cyklami rozgrywkowymi, prowadzonymi przez ŁZKosz. Plik do pobrania TUTAJ

Najważniejsze zasady w cyklach dziecięcych:

1. Drużyna liczy w rozgrywkach dziecięcych nie mniej niż 8 i nie więcej niż 15 zawodników

2. Zakaz stosowania obrony strefowej (dozwolone jest krycie na całym boisku z podwajaniem w dowolnym miejscu na parkiecie)

3. Czas gry w kategoriach U11 i U12 zatrzymywany jest:
- po zakończeniu każdego pięciominutowego okresu gry w kwarcie pierwszej, drugiej i trzeciej,
- na rzuty wolne (wykonywane zgodnie z zasadami określonymi w przepisami gry w koszykówkę),
- w ostatniej minucie pierwszej, drugiej oraz trzeciej kwarty (zgodnie z przepisami gry w koszykówkę),
- w dwóch ostatnich minutach czwartej kwarty oraz każdej dogrywki (zgodnie z przepisami gry w koszykówkę)

4. Piłki do koszykówki:
- rozmiar nr 6: U12M
- rozmiar nr 5: U12K, U11M, U11K

5. Wysokość koszy:
- w kategorii U12 – zgodnie z Przepisami Gry w Koszykówkę (3,05 m)
- w kategorii U11 – wysokość koszy powinna wynosić 2,60 m (lub w wyjątkowych wypadkach 3,05 m, kiedy nie ma technicznych możliwości opuszczenia koszy).

6. W cyklu U11 - rzut spoza "trumny" (tj. pola 3 sekund), liczony jest za 3 punkty

7. Nie liczymy statystyk indywidualnych poszczególnych zawodników, a w przypadku przewagi 50 punktów, zatrzymujemy zapisywanie wyniku meczu.

8. Gdy gra zostanie przerwana z powodu wyjścia piłki na aut lub błędu, nie ma obowiązku podawania piłki sędziemu. Ma to na celu przyspieszenie gry i uniknięcie „marnowania czasu”, w związku z faktem, iż zegar czasu gry nie jest zatrzymywany. Piłkę trzeba podać do sędziego jedynie po faulach (konieczność sygnalizacji faula do stolika sędziowskiego) i przy dłuższych przerwach w grze (np. zmiana, kontuzja itd.).