Odsłon: 411

Piotr Ciesielski

Zgłoszenia do sezonu 2024/2025

Publikujemy regulaminy ŁZKosz na sezon 2024/2025 i otwieramy zgłoszenia do rozgrywek.

W dziale "DOKUMENTY" opublikowane zostały regulaminy Łódzkiego Związku Koszykówki na sezon 2024/2025, jak również harmonogram zgłoszeń, instrukcja zgłoszeń poprzez system ESOR i "ściąga" z różnicami w poszczególnych kategoriach wiekowych.

Jednocześnie Wydział Rozgrywek ŁZKosz informuje, że w systemie ESOR otwarte są już zgłoszenia drużyn do nadchodzącego sezonu.

Termin na zgłoszenie drużyn do rozgrywek młodzieżowych i seniorskich (U13-U19 oraz III LM) upływa 9 września. Po tym terminie opublikowane zostaną systemy i terminarze rozgrywek. Start nowego sezonu planujemy na dni 5-6 października.

Poniżej najważniejsze zmiany regulaminowe:

1. W rozgrywkach U13 i U14, do protokołu wpisać będzie można maksymalnie 15 zawodników (podobnie jak jest w U11 i U12). Minimum się nie zmienia - 10 zawodników. Jeśli drużyna liczy mniej - spotkanie zostaje rozegrane jako towarzyskie, a wynik zostaje zweryfikowany jako walkower.

2. W cyklach U11, U12, U13 i U14, pierwsze 3 kwarty podzielone będą na okresy 5-minutowe (a zatem mamy ujednoliconą sytuację dla powyższych kategorii). Pozostałe przepisy, dotyczące gry zawodników w poszczególnych częściach meczu, pozostają bez zmian.

3. Kara za obronę strefową w U11, U12, U13 i U14

- na pierwszym razem - ostrzeżenie i nowe 24 sekundy dla przeciwników
- w każdym kolejnym przypadku - 1 rzut wolny, nowe 24 sekundy dla przeciwników i wznowienie gry z przedłużenia linii środkowej naprzeciwko stolika (a zatem bez fauli technicznych dla trenera)

4. Jeżeli spotkanie zostaje przełożone na mniej niż 24 godziny przed pierwotnym terminem jego rozegrania, poza opłatą regulaminową, wnoszoną zgodnie z Regulaminem Opłat ŁZKosz, klub, wnoszący o zmianę terminu meczu, zobowiązany jest również do opłacenia ekwiwalentów sędziowskich dla sędziów, wyznaczonych na dany mecz, w wysokości 50% należnego ekwiwalentu za mecz danej klasy rozgrywkowej (bez kosztów dojazdu). Rozliczenie musi nastąpić w terminie 3 dni roboczych od momentu dostarczenia do klubu (drogą elektroniczną) delegacji sędziowskich przez Wydział Sędziowski ŁZKosz.

Zapis ten ma na celu zmniejszenie liczby meczów, przekładanych "na ostatnią chwilę", a także choćby częściową rekompensatę dla sędziów, którzy zarezerwowali sobie czas i ustawili plany pod sędziowanie danych zawodów.

5. W przypadku przybycia sędziego boiskowego do miejsca rozgrywania zawodów na mniej niż 30 minut przed godziną rozpoczęcia meczu, a w przypadku sędziego funkcyjnego (stolikowego) - na mniej niż 20 minut przed godziną rozpoczęcia meczu, sędzia otrzymuje 50% ekwiwalentu, należnego za mecz danej klasy rozgrywkowej (koszty dojazdu sędzia otrzymuje w pełnej wysokości). Powyższego zapisu nie stosuje się w sytuacji, kiedy Wydział Sędziowski poinformuje z wyprzedzeniem Wydział Rozgrywek i organizatora zawodów, iż sędziowie mogą przybyć do hali spóźnieni, z powodu konieczności prowadzenia jednego dnia kilku meczów w różnych lokalizacjach.

Zamysł Wydziału Rozgrywek oraz Zarządu ŁZKosz jest w powyższych dwóch punktach podobny. Dążymy do wzajemnego szacunku ze strony wszystkich uczestników meczu. Ze strony klubu wyraża się to m.in. brakiem przekładania meczów "na ostatnią chwilę", kiedy wszystkie plany pod ten mecz ustawili już zawodnicy, trenerzy, sędziowie, rodzice itd., natomiast ze strony sędziów czy opieki medycznej, ten szacunek do pozostałych uczestników meczu polega również na wyeliminowaniu spóźnień. Ponadto, aby sędzia był w stanie skupić się na zawodach i właściwie wypełniać swoje obowiązki, niezbędny jest czas na przygotowanie się do meczu. Wartości podane powyżej to i tak absolutne minimum - przypominamy, że zgodnie z Regulaminem Zawodów, cały zespół sędziowski powinien być obecny w hali nie później niż 45 minut przed rozpoczęciem meczu.

6. Zgłaszanie zawodników do rozgrywek - terminy

Co najmniej 7 dni przed startem rozgrywek w danej kategorii, klub musi wysłać poprzez system ESOR prawidłowe i kompletne zgłoszenia co najmniej 10 zawodników do danej drużyny oraz 1 hali sportowej. Za każdy dzień opóźnienia, naliczona zostanie opłata administracyjna. Przypominamy również, że aby zgłoszenie zostało zweryfikowane przed daną kolejką rozgrywkową, należy je wysłać poprzez system ESOR w terminie:

- co najmniej 7 dni przed meczem - przed pierwszą kolejką rozgrywkową
- w czwartek do godziny 12:00 - przed meczem weekendowym
- do godziny 12:00 na 2 dni przed meczem - przed meczem, rozgrywanym w środku tygodnia

Tutaj chcielibyśmy stanowczo zaznaczyć, że nie będziemy weryfikować zgłoszeń, wysyłanych na 1-2 dni przed startem rozgrywek, albo wieczorem lub w nocy przed meczem w trakcie sezonu. W poprzednich sezonach była to sytuacja nagminna, że tuż przed startem rozgrywek mieliśmy po kilkaset licencji do wystawienia i chcąc wyjść naprzeciw prośbom klubów, aby mecze się odbyły i aby zawodnicy byli dopuszczeni do gry, spędzaliśmy całe noce na weryfikacji tych zgłoszeń. Kluby mają jeszcze 2 miesiące na skompletowanie dokumentów i umieszczenie ich w systemie - prosimy zatem o zajęcie się tym z wyprzedzeniem.