Sprzęt meczowy - przypomnienie przepisów
Wydział Rozgrywek ŁZKosz pragnie także przypomnieć najważniejsze regulacje, które znajdują się w Oficjalnych Przepisach Gry w Koszykówkę, a które dotyczą sprzętu, używanego podczas meczów przez zawodników i sędziów.
Zwrócenie uwagi na poniższe kwestie związane jest z kilkoma sytuacjami, jakie miały miejsce w ostatnich dniach w rozgrywkach okręgowych ŁZKosz.
1. Drużyna gospodarzy powinna mieć stroje meczowe w jasnym kolorze, natomiast drużyna gości w ciemnym kolorze. Drużyny mają prawo umówić się, aby zagrać w odwrotnych kolorach, ale musi to zostać ustalone wcześniej między klubami. Niedopuszczalna jest zatem sytuacja, gdy drużyna gości przyjeżdża na mecz wyłącznie z kompletem białych strojów (chyba, że tak zostanie wcześniej ustalone z przeciwnikiem) i wyraża zdziwienie, że przeciwnicy także są na biało.
2. Wyposażenie dodatkowe, takie jak np. rękawy kompresyjne, nogawki, ochraniacze, opaski na głowę lub nadgarstki itd., powinno być w tym samym kolorze u wszystkich zawodników danej drużyny. Oczywiście zawsze sędziowie powinni zachować w tym względzie pewną niewielką tolerancję, ale bardzo prosimy, aby nie było sytuacji, że w ramach jednej drużyny niemal każdy zawodnik wygląda na boisku inaczej (jeden ma białe nogawki, drugi czarne rękawy, a trzeci czerwoną opaskę na głowę).
3. Organizator zawodów powinien zapewnić co najmniej 5 piłek, tzn. po dwie piłki dla każdej z drużyn do rozgrzewki oraz piłkę meczową. Sędziowie w przerwie meczu mogą bowiem zabrać piłkę meczową ze sobą do szatni i trener nie powinien w takiej sytuacji wyrażać oburzenia, że drużyna "nie miała się czym rozgrzewać", a taka sytuacja również miała miejsce w miniony weekend (tym bardziej, że trener nie zgłaszał wcześniej sędziom prośby w tym zakresie).
4. Organizator meczu odpowiada za zapewnienie sprzętu w postaci m.in.: zegara czasu gry, zegara czasu akcji, tablicy wyników itd. Także za jego umieszczenie na stoliku sędziowskim i podłączenie.