Łódzki Związek Koszykówki

Wszystkie rozgrywki

Proszę czekać...

Obraz
news

07.07.2019

Rozgrywki

Odsłon: 735

Piotr Ciesielski

Zmiany w regulaminach - minimalna liczba zawodników

Kolejna zmiana, wprowadzona w Regulaminie Zawodów ŁZKosz na sezon 2019/2020, to zmniejszenie minimalnej liczby zawodników w kategoriach U11-U13. 

 Powodem zmiany jest chęć uniknięcia walkowerów w sytuacjach, gdy z powodu choroby, kontuzji, czy też innych zdarzeń losowych, drużyna w rozgrywkach dziecięcych nie ma pełnej "dziesiątki", potrzebnej dotychczas do rozpoczęcia meczu. Poprzedni sezon pokazał, że jest to duży problem, zwłaszcza w mniejszych ośrodkach, gdzie kluby nie dysponują szeroką kadrą.

Wprowadzone zmiany zakładają brak walkowera w sytuacji, gdy drużyna rozpoczyna mecz w 8- lub 9-osobowym składzie. Jeśli drużyna przystępuje do meczu w składzie 8- lub 9-osobowym, to odpowiednio dwóch lub jeden zawodnik w danej kwarcie może zagrać w obu okresach pięciominutowych. Wyboru dokonuje trener. Ważne jest natomiast, że w każdej kwarcie, inny zawodnik (lub zawodnicy) musi być desygnowany do gry w obu okresach pięciominutowych. Inaczej mówiąc, nawet jeśli zespół gra w ośmiu od początku meczu, każdy zawodnik musi pozostać na ławce w co najmniej dwóch okresach pięciominutowych podczas pierwszych 3 kwart.

Uprzedzając ewentualne komentarze i uwagi, sugerujące możliwość "kombinowania" przez kluby, chcące wystawić do meczu węższe składy i dzięki temu, przynajmniej teoretycznie, mocniejsze, Wydział Rozgrywek ŁZKosz oraz Zarząd ŁZKosz pragną przypomnieć i podkreślić, że rozgrywki dziecięce mają charakter typowo szkoleniowy. Sukcesem danego klubu w tych rozgrywkach powinno być jak najlepsze wyszkolenie zawodnika do dalszych etapów jego kariery, a nie wygranie ligi U11 czy U12. W tej sytuacji uznać trzeba, że jeśli nawet nastąpiłyby próby "kombinowania" i wystawiania celowo węższego składu, to byłoby działanie na szkodę własnego klubu i własnych zawodników i wyrazić trzeba nadzieję, że nikt w naszym województwie nie będzie w ten sposób podchodził do rozgrywek dziecięcych.

Zmiany dotyczą wyłącznie kategorii U11, U12 i U13. W rozgrywkach U14 wszystko pozostaje "po staremu" (czyli minimum 10 zawodników koniecznych do rozpoczęcia meczu), ponieważ jest to kategoria, gdzie toczone są rozgrywki na szczeblu Mistrzostw Polski i także w okręgu gramy według przepisów ustalonych przez PZKosz.

Newsletter - zapisz się

Sponsorzy

KEEZA Zet kreska Novotel Platin Studio

Partnerzy

Łódzka Federacja Sportu Urząd Marszałkowski PZkosz